Swoją ciążę planowałam od dłuższego czasu. Pamiętam jak przyjaciółki się śmiały, że nie ma co planować, bo to różnie bywa w życiu… Oczywiście miały one racje, ale przecież można się przygotować do tego starannie i zadbać, aby wszystko przebiegło bezproblemowo.

 Zdrowa mama to zdrowe dziecko!

Najlepiej skonsultuj się ze swoim lekarzem, on powinien Ci zalecić większość badań. Ja ze względu na przeprowadzkę do Szwajcarii zdecydowałam się wykonać poniższe badania prywatnie. Wykonałam je w szpitalu w moim rodzinnym mieście, przez to cena badań była trochę niższa niż w Warszawie w której w tamtym czasie mieszkałam.


– ogólne badanie krwi (poziom glukozy, białka, kreatyniny, mocznika, wapnia, cholesterolu i trójglicerydów)

Badanie służące do oceny ogólnego stanu zdrowia i stanowiące podstawę rozpoznania wielu chorób m.in. anemii, zaburzeń krzepnięcia krwi, niedoborów odporności czy infekcji. Większość chorób powoduje widoczne zmiany w morfologii krwi.

– ogólne badanie moczu 

– badanie na obecność przeciwciał wobec toksoplazmozy

Test na obecność toksoplazmozy to bardzo ważne badanie przed zajściem w ciążę. Toksoplazmoza jest niegroźną chorobą pasożytniczą, jako choroba nabyta najczęściej ma przebieg bezobjawowy, ale stanowi duże zagrożenie dla płodu.

– badanie na obecność przeciwciał wobec różyczki

Jeśli nie chorowałaś na różyczkę lub nie byłaś szczepiona, powinnaś koniecznie wykonać badanie i zaszczepić się. Różyczka w ciąży przyczynia się bowiem do powstania wad rozwojowych u dziecka np. głuchoty, zaburzeń mowy, zapalenia mózgu czy niedoboru hormonu wzrostu.

– badanie na obecność przeciwciał wobec ospy wietrznej 

Zarażenie się ospą wietrzną w czasie ciąży może prowadzić do poronienia, obumarcia płodu lub przedwczesnego porodu. Jeśli chorowałaś na ospę w dzieciństwie nie masz się o co martwić, nie grozi Ci zakażenie.

– badanie na obecność przeciwciał wobec wirusa cytomegalii 

Cytomegalia to choroba wirusowa, która zwykle przebiega bezobjawowo, dlatego kobieta może nawet nie wiedzieć, że choruje. Dla kobiety ciężarnej zachorowanie na cytomegalię jest szczególnie niebezpieczne w początkowym okresie. Wirus może okazać się nawet śmiertelny dla dziecka.

– badanie na obecność antygenu HBs

Badanie to informuje o tym czy kobieta jest nosicielką wirusa żółtaczki wszczepiennej (WZW typu )

– oznaczenie stężenia hormonów tarczycy 

Hormony tarczycy niezbędne są przede wszystkim do rozwoju mózgu i kości dziecka. Ich niedobór może spowodować ciężkie upośledzenie umysłowe płodu i wady układu kostnego, przedwczesne odklejenie się łożyska, a nawet poronienie. Jeśli badanie wykaże niedoczynność, płodność kobiety może być obniżona.

– badanie czystości pochwy, USG przezpochwowe i cytologia

W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości w obrębie narządu rodnego, m.in. nadżerki czy stanu zapalnego, konieczne będzie leczenie, bo mogą być przyczyną poronienia i powikłania w ciąży.

– badanie stomatologiczne i leczenie stomatologiczne 

Stan zębów ma wpływ na przebieg ciąży i poród. Najlepiej przed rozpoczęciem starań o dziecko zdiagnozować stan przyzębia, wykonując m.in. zdjęcie RTG i profesjonalną higienizację (skaling, piaskowanie, polerowanie zębów). W ciąży nie powinno się stosować np. leczenia kanałowego. Środki używane do zatruwania przedostają się do krwiobiegu matki i docierają do dziecka mogąc mu zaszkodzić, dlatego koniecznie przed zajściem w ciążę wylecz zęby.

– oznaczenie grupy krwi oraz tzw. czynnika Rh (warto, by takie badanie zrobił także przyszły tata)

Gdy ty masz ujemne Rh, a ojciec dziecka dodatnie – powiedz o tym swojemu ginekologowi. W niektórych sytuacjach, dla uniknięcia konfliktu serologicznego, do 72 godzin po porodzie (i zawsze po poronieniu) podaje się matce zastrzyk z immunoglobuliny.


Oczywiście większość tych badań będzie przeprowadzona w trakcie ciąży i nie są one obowiązkowe. To czy je wykonasz przed planowanym poczęciem zależy tylko od Ciebie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *