Instynkty macierzyńskie odezwały się we mnie dość wcześnie. Będąc nastolatką wyobrażałam sobie siebie jak wychodzę za mąż i rodzę dwójkę ślicznych zdrowych dzieci. Sądzę, że fakt iż moja mama wychowywała mnie sama sprawił, że bardzo pragnęłam posiadać własną pełną rodzinę. Wyszłam za mąż za cudownego mężczyznę (prawie takiego samego jakiego sobie wymarzyłam będąc nastolatką), a półtora roku później urodził nam się syn.

Przyszła mama, gdy myśli o powiększeniu rodziny zadaje sobie najczęściej pytanie: „Skąd mam wiedzieć czy jestem gotowa na dziecko?” Według mnie nigdy nie jest się na to w 100% gotowym. Na macierzyństwo nie da się przygotować, dziecko rodzi się bez żadnej instrukcji. Możemy przeczytać miliony poradników, wysłuchać opowieści i porad koleżanek, a i nasze dziecko wszystko zweryfikuje.

Zanim zdecydowałam się na dziecko odpowiedziałam sobie na poniższe pytania. Pomogły mi one więc może i wam pomogą. 

Czy jesteś w udanym związku?

Szczęśliwy związek moim zdaniem ma największy wpływ na udane macierzyństwo, bo gdy tylko pojawi się w waszym życiu dziecko przyjdą wraz z nim liczne obowiązki. Nierzadko staniecie przed koniecznością podjęcia trudnych decyzji i jak nigdy wcześniej będzie się liczyć wzajemna pomoc, zrozumienie oraz wsparcie. Porozmawiaj ze swoim partnerem, upewnij się, że oboje tego chcecie i naprawdę jesteście gotowi podjąć ten wysiłek wspólnie. Niejednokrotnie słyszę od moich koleżanek, że ich mężczyźni, gdy pojawia się dziecko, odsuwają się od obowiązków a ich wyobrażenia o posiadaniu dziecka były inne niż myśleli. Dobrze jest rozmawiać z partnerem o tym jak będzie i ile to będzie od was wymagać czasu i poświęceń. 

Czy jesteś zadowolona ze swojego życia?

To ważne byś przed podjęciem decyzji o macierzyństwie miała poczucie zadowolenia i spełnienia, gdyż łatwiej otworzysz się na nowy rozdział twojego życia. Czy masz pracę, która daje Ci satysfakcję? Czy odbyłaś podróż swoich marzeń? Czy zrobiłaś cokolwiek innego, z czego jesteś dumna? Oczywiście nie można myśleć, że dziecko jest przeszkodą do realizacji i spełnienia swoich marzeń, lecz łatwiej będzie część z nich zrealizować przed zajściem w ciążę. Ja pragnęłam przed zajściem w ciążę pojechać do Azji. Los tak chciał, że ku mojej niewiedzy lecąc w wymarzoną podróż byłam już w ciąży i jak się okazało w żaden sposób ta nowa dla nas sytuacja nie sprawiła, że wyjazd się nie udał a był jeszcze bardziej emocjonujący. Nie odkładaj macierzyństwa za każdym razem gdy pomyślisz, że czegoś nie zrobiłaś!

Czy jesteś w dobrej formie fizycznej/zdrowotnej?

Ciąża, a potem opieka i wychowywanie dziecka to naprawdę wielki wysiłek fizyczny. Wysiłek porodowy porównuje się do wysiłku, jaki podejmuje biegacz podczas maratonu. Zdarzają się lekkie i szybkie porody czego życzę każdej z was, ale jeśli tak nie będzie to lepiej teraz już popracować nad formą. Twoje zdrowie w ciąży będzie odgrywało kluczową rolę, lepiej przed zadbać o sprawdzenie stanu swojego zdrowia. Kiedy dziecko pojawi się na świecie nie będziesz już miała tyle czasu by wyczekiwać w kolejkach u lekarzy. Dziecko będzie potrzebowało zdrowych i silnych rodziców.

Czy masz zabezpieczenie finansowe?

Wcale nie musisz być bajecznie bogata, by zdecydować się na dziecko, ale własny kąt, stabilna praca i oszczędności mogą wiele ułatwić. Stres spowodowany finansami nie sprzyja w wychowywaniu dzieci jak i również tobie a wiadomo nie od dziś, że utrzymanie, wychowanie i wykształcenie dziecka to spory wydatek. 

Czy cieszysz się na myśl o dziecku? 

Na samą myśl o dziecku stajesz się szczęśliwa i nie możesz się doczekać, kiedy zostaniesz mamą? Nawet jeśli czujesz obawy to nie martw się, to tylko świadczy o tym, jak poważnie i odpowiedzialnie podchodzisz do macierzyństwa. 

Powyżej przedstawiłam wam tylko część pytań jakie sobie zadałam, a uwierzcie mi na słowo było ich dużo. Dla mnie decyzja o macierzyństwie była jedną z najtrudniejszych decyzji dotychczas, ale podjęłam ją i jestem mamą! Jeśli nadal czujesz, że nie jesteś pewna możesz przez jeden dzień sprawić by poczuć się tak, jakbyś posiadała dziecko. Poniżej przedstawiam Ci co należy wykonać. Potraktuj to z przymrużeniem oka!

 • Włącz film bądź ulubiony serial i pauzuj go na najbardziej ekscytujących momentach. Właśnie wtedy twoje dziecko zacznie wołać o jedzenie lub informować cię o brudnej pieluszce.
 • Ulubiony program telewizyjny zamień na program z bajkami. 
 • Książki zamień na wierszyki i książeczki dla dzieci. 
 • Swoją ulubioną muzykę zamień na kołysanki najlepiej wkoło te same. 
 • Zjadaj swoje posiłki na stojąco w kuchni. 
 • Zjadaj swoje posiłki na stojąco w kuchni w mgnieniu oka. 
 • Zjadaj swoje posiłki na stojąco w kuchni w mgnieniu oka w dodatku zimne.
 • Zjadaj swoje posiłki na stojąco w kuchni w mgnieniu oka w dodatku zimne przerywając co jakiś czas na kilka minut.
 • Zmień posiłki na przetarte warzywa i owoce. Talerz twojego dziecka stanie się twoim talerzem. 
 • Zmień dwukrotnie w ciągu dnia swoje ubranie. Przecież nie będziesz chodzić z plamami powstałymi z niekontrolowanego ulewania płynów przez twoje dziecko. 
 • Nastaw budzik w nocy co dwie godziny. Mniej więcej wtedy będzie Cię budził płacz dziecka. 
 • Weź 5-litrową butelkę wody i noś ją, będąc na wpół przytomną. 

Znajdź w tym wszystkim jakiś pozytyw! Ograniczysz spożywanie posiłków a to prawie jak dieta. Noszenie maluszka sprawi, że nie będziesz potrzebować siłowni a figury pozazdrości Ci nie jedna koleżanka. Jeżeli jesteś gotowa przyzwyczaić się do połowy z tych rzeczy, to jesteś gotowa aby mieć dziecko. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *